Lappeenrannan Sammonlahden koulu

Sisäänjättö: 30.11.2018

Tulokset: 9.5.2019

Lappeenrannan Sammonlahden koulu, 1. palkinto: Valkoinen piha, Tuuli Kanerva, Leo Lindroos, Antti Soini

Ensimmäinen vaihe 31.8. – 30.11.2018 / 57 Ehdotusta
Toinen vaihe 6.2. – 4.4.2019 / 4 Ehdotusta

Lappeenrannan kaupunki järjesti yleisen kaksivaiheisen kilpailun Sammonlahden koulun suunnittelusta. Rakennus tulee palvelemaan Lappeenrannan kaupungin läntisen alueen varhaiskasvatusta, perusopetuksen yhtenäiskoulua, kirjastoa, nuorisotoimea, neuvolaa ja liikuntapalveluja.

1. palkinto Valkoinen piha
AS LL TK

Tekijät
Tuuli Kanerva
Leo Lindroos
Antti Soini

Asiantuntijat:
Antti Haikala, rakennekonsultti HP insinöörit Oy
Erkki Immonen, LVIS-konsultti, Insinööritoimisto Leo Maaskola Oy
Otto Pohjola, palokonsultti, Paloässät Oy

2. palkinto Katras
Arkkitehdit Rudanko + Kankkunen Oy
Nomaji maisema-arkkitehdit Oy

Arkkitehtisuunnittelu:
Arkkitehdit Rudanko + Kankkunen Oy:
Anssi Kankkunen
Hilla Rudanko
Kuisma Rasilainen
Kiira Piiroinen
Jaakko Torvinen
Kirsti Larja

Maisemasuunnittelu:
Nomaji maisema-arkkitehdit Oy:
Mari Ariluoma
Anni Järvitalo
Alexander Swallow

Asiantuntijat:
Tero Lahtela, Insinööritoimisto Lahtela Oy, puurakenteet
Esko Mikkola, Teemu Karhula, KK-Palokonsultointi Oy, paloturvallisuus

3. palkinto Orbit
VERSTAS Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Väinö Nikkilä, tekniikan kandidaatti
Jussi Palva, arkkitehti SAFA
Riina Palva, arkkitehti SAFA
Ilkka Salminen, arkkitehti SAFA

Työryhmä:
Ville Nurkka, arkkitehti SAFA
Tino Toivonen, tekniikan kandidaatti
Soile Heikkinen, maisema-arkkitehti, arkkitehti SAFA
Pekka Airaxin, arkkitehti SAFA
Santeri Hänninen, tekniikan kandidaatti
Jukka Kangasniemi, tekniikan kandidaatti
Matti Jänkälä, arkktehtiylioppilas

Pienoismalli:
Pienoismallitoimisto Pertti Parmes

Lunastus Sammontalot
Arkkitehtitoimisto NOAN
Maisema-arkkitehtitoimiso Näkymä Oy

Arkkitehtisuunnittelu:
Arkkitehtitoimisto NOAN:
Tekijät:
Janne Ekman, arkkitehti SAFA
Lassi Viitanen, arkkitehti SAFA
Teemu Paasiaho, arkkitehti SAFA
Ville Reima, arkkitehti SAFA
Avustajat:
Caspar Åkerblom
Lassi Luotonen
Anna Papinsaari
Eero Kuokkanen

Maisemasuunnittelu:
Maisema-arkkitehtitoimiso Näkymä Oy:
Tekijä:
Tiina Perälä, maisema-arkkitehti
Avustajat:
Ana Torres-Gomez, maisema-arkkitehti
Hanna Poutanen, maisema-arkkitehtiopiskelija

Liikennesuunnittelu:
Ramboll Finland Oy:
Ville Alppisara
Erkki Sarjanoja

Rakennesuunnittelu:
Jarno Aaltonen, A-insinöörit Suunnittelu Oy

Akustiikka:
Mikko Kylliäinen, A-insinöörit Suunnittelu Oy

Paloasiantuntija:
Pasi Nuutinen, L2 Paloturvallisuus Oy

LVI-asiantuntija:
Urpo Koivula, AX-LVI Oy

Sähkö- ja automaatioasiantuntija:
Pertti Jaakkola, AX-LVI Oy

Kunniamaininta Three amigos

Tekijä
Petri Piirta, arkkitehti SAFA

Kunniamaininta Blockchain

Tekijä:
Petri Piirta, arkkitehti SAFA

Kunniamaininta Oppimisen viinitarha

Tekijät:
Claudia Auer, arkkitehti SAFA
Heikki Viiri, arkkitehti SAFA

Maisemasuunnittelu:
Minna-Maija Sillanpää, maisema-arkkitehti MARK
3D-visualisointi:
Lorenzo Servi, arkkitehti SAFA, visuaalinen suunnittelija

Avustajat:
Minna Lumme, oppimisympäristösuunnittelija, KM, tohtorikandidaatti
Brun Vaz, arkkitehti
Heini Perttilä, arkkitehti SAFA

SAFA-tuomarit
Erkko Aarti
Johanna Ojanlatva

Kilpailusivut

Kilpailuehdotukset 1. ja 2. vaihe

Kilpailuohjelma

Sammonlahden koulu – Arvostelupöytäkirja

Hae sivustolta:

X