Silmu – Invited Architectural Design Competition

Sisäänjättö: 5.5.2020

Tulokset: 24.6.2020

Katajanokan Silmu, voittaja, Spring, Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy

12.2.–5.5.2020

Mutual pension insurance company Varma organised an invited architectural competition for new headquarters for Stora Enso Corporation and a hotel located in the South Harbour area in Helsinki.

Voittaja / Winner Spring
Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy

Tekijät / Authors
Selina Anttinen
Vesa Oiva

Työryhmä / Team
Teemu Halme
Lauri Virkola
Tomi Itäniemi
Annamari Vesamo
Anni Nokkonen
Saara Linden
Jaakko Viertiö
Jussi Kalliopuska

Asiantuntijat / Specialists

Sweco Rakennetekniikka Oy: 
Antti Vilen
Maija Tiainen
Jukka Sammi
Daniel Ligocky

Nomaji maisema-arkkitehdit Oy:
Varpu Mikola
Laura Tuorila

Granlund Oy:
Jari Hotakainen, lvi-suunnittelu
Ulla Nykter, energia- ja elinkaariasiantuntija

A-insinöörit:
Mikko Kylliäinen, akustiikkasuunnittelu

Wood Expert Oy:
Janne Manninen

Sitowise:
Seppo Karppinen, liikennesuunnittelu

Stoltmallit:
Klaus Stolt, pienoismalli

Tekstit / Texts:
Markus Lähteenmäki

Kunniamaininta / Honorary mention Beacon
White arkitekter AB

Tekijät / Authors
Robert Schmitz
Oskar Norelius
Filip Sudo / sky
Elsa Sjöblom
Erik Kih / torp
Britta Homblad
Marja Lundgren
Viktor Sjögren
Rickard Nygren
Isabel Vil / ar
Nicholas Baker
Maha Shalaby

Rakennesuunnittelijat / Structural Designers
D/FK AS through
Florian Kosche
Ugo Ribeiro

Tekniset konsultit / Technical consultants
Incooro
Martin Bengtsson

Kunniamaininta / Honorary mention Rantametsä
PES-arkkitehdit Oy

Työryhmä / Team
Tuomas Silvennoinen, arkkitehti SAFA
Willem Barendregt, arkkitehti
Simon Richardus, arkkitehti
Sami Lauritsalo, arkkitehti
Kai Lindval, suunnittelija
Emanuel Lopes, arkkitehti

Avustajat / Assistants
Margarita Vodneva, arkkitehti
Fabiola Liffländer, sisustusarkkitehti
Brian Watts, arkkitehti
Aino Silvennoinen, toimistoassistentti

Ideointityöryhmä / Collecting Ideas Team
Irene Hinttala, arkkitehti SAFA
Janne Kähkönen, arkkitehti
Lennart Lang, arkkitehti SAFA
Pekka Mäkelä, arkkitehti
Jouni Rekola, arkkitehti SAFA
Okko Vaara, arkkitehti
Ville Ylönen, arkkitehti SAFA

Rakennetekniikka / Structural engineering
Sweco rakennetekniikka Oy:
Juha Valjus
Lauri Lepikonmäki

Kone-, sähkö- ja energiatekniikka / Mechanical, electric and energy engineering
Granlund Oy:
Jukka Tyni
Erja Reinikainen
Topi Volama

Puuasiantuntija / Wood specialist
Kimmo Lylykangas, professori, arkkitehti SAFA

Valaistuskonsultti / Lighting consultant
Jyri Vuorinen

3D-kuvat / 3D Images
Aestethica, Barcelona
PES-arkkitehdit

Pienoismalli / Scale model
Jaakko Heliövaara

 

The following practices are invited to participate in the competition

  • Arkkitehtitoimisto ALA, Finland
  • Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy, Finland
  • PES-Arkkitehdit Oy, Finland
  • White Arkitekter, Sweden
  • Snöhetta, Norway
  • Shigeru Ban Architects, Japan

Member of the jury appointed by SAFA
Samuli Miettinen

Kilpailun verkkosivu

Katajanokan Silmu – Arvostelupöytäkirja

Katajanokan Silmu – Jury Report (eng)

Hae sivustolta:

X