Jätkäsaaren peruskoulu ja Busholmens grundskola

Sisäänjättö: 14.9.2015

Jätkäsaaren peruskoulu, 1. Palkinto: Nemo, Erkko Aarti, Arto Ollila, Mikki Ristola

1. vaihe 18.2.2015-21.4.2015 / 135 ehdotusta
2. vaihe 16.06.-14.09.2015 / 6 ehdotusta

Helsingin kaupunki järjesti Jätkäsaaren peruskoulusta ja Busholmen grundskolanista yleisen kaksivaiheisen arkkitehtuurikilpailun, jossa suunniteltiin peruskouluille rikastuttava, toimiva, terveellinen, turvallinen ja viihtyisä tulevaisuuden koulu.

Kilpailun ensimmäiseen vaiheeseen saapui 137 ehdostusta, joista kaksi jouduttiin hylkäämään.

Toiseen vaiheeseen valitut nimimerkit:

KANVAS, Nemo, SAKKI, BUSSE, VERANTA, KOLME KAUPUNKIA

 

1. palkinto Nemo
Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit Oy

Tekijät
Erkko Aarti, arkkitehti
Arto Ollila, tekn. kand.
Mikki Ristola, tekn. kand.

Avustava työryhmä

Rakennesuunnittelu
Jukka Ala-Ojala, DI / Wise-Group Finland Oy

LVI-suunnittelu
Erkki Immonen, Ins / Insinööritoimisto Leo Maaskola Oy

Palokonsultointi
Kalervo Korpela, DI / KK-Palokonsultointi Oy

Maisema-suunnittelu
Sofia Tigersted, maisema-arkkitehti MARK

Avustaja
Kuisma Rasilainen, tekn. kand.

Pienoismalli
Arto Tuisku / Jyrsijä Oy

 

Jaettu 2. palkinto Sakki
VERSTAS Arkkitehdit Oy

Tekijät
Väinö Nikkilä
Jussi Palva, arkkitehti SAFA
Riina Palva, arkkitehti SAFA
Ilkka Salminen, arkkitehti SAFA

Avustajat
Aapo Airas, arkkit. yo (II vaihe)
Jukka Kangasniemi, ark. kand
Saara Kantele, arkkitehti SAFA (II vaihe)
Pyry Kantonen, arkkitehti SAFA (I-vaihe)
Milla Parkkali, arkkitehti SAFA

MASU Planning Oy (II-vaihe)
Malin Blomqvist, maisema-arkkitehti MARK MDL
Sune Oslev. maisema-arkkitehti MAA
Sarianna Salminen, maisema-arkkitehti MARK
Inka Norros, maisema-arkkitehti-yo

Asiantuntijat (II-vaihe)

Rakenne ja rakennusfysiikka
Tapio Aho, DI / Ramboll Oy

Talotekniikka
Kari Seitaniemi, Ins / Insinööritoimisto Leo Maaskola Oy

Pienoismalli (II-vaihe)
Pertti Parmes / Pienoismallitoimisto Pertti Parmes

 

Jaettu 2. palkinto Busse
Kirsti Sivén & Asko Takala Arkkitehdit Oy

Tekijät
Kirsti Sivén, arkkitehti SAFA
Asko Takala, arkkitehti SAFA

Työryhmä
Jaakko Isosomppi
Eliane Leutzinger
Milja Nykänen
Tatu Pärssinen
Annamari Vesamo

Asiantuntijat

Rakennesuunnittelu
Tero Aaltonen / Sweco Rakennetekniikka Oy

LVI-suunnittelu
Juha Pentikäinen / ClimaConsult Finland Oy

Sähkö-suunnittelu
Juha Kiviniemi / Yhtyneet Insinöörit Oy

Pienoismalli
Jaakko Heliövaara

 

Lunastus Kanvas

Tekijät
Matias Kotilainen
Tuomas Martinsaari
Paul Thynell

Asiantuntijat

Rakenne & rakennusfysiikka
Juha Rantanen / Ramboll Oy

LVIA
Asko Saarinen / Insinööritoimisto Leo Maaskola Oy

Sähkötekniikka
Merja Lapila / Insinööritoimisto Leo Maaskola Oy

Paloturvallisuus
Teppo Jokinen / KK-Palokonsultit Oy

Pienoismalli
Pete Niemelä ja Jari Vepsäläinen

Avustaja
Brita Thynell

 

Lunastus VERANTA
Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy

Tekijä
Ilmari Lahdelma, professori, arkkitehti SAFA

Avustajat
Jukka Savolainen, arkkitehti (mallinnus)
Petri Saarelainen, arkkitehti SAFA
Taavi Henttonen, arkkit. yo

Muut suunnittelijat (II-vaihe)

Rakennesuunnittelu
Tero Aaltonen / Sweco Rakennetekniikka Oy

LVI-suunnittelu
Martin Makovy / Sweco Talotekniikka Oy

LVISA
Jussi Ainamo / Sweco Talotekniikka Oy

Rakennusfysiikka
Jyri Nieminen / Sweco Talotekniikka Oy

Pienoismalli
Alphaform RPI Oy

 

Lunastus KOLME KAUPUNKIA
Lunden Architecture Oy

Tekijät
Eero Lunden FRSA, arkkitehti SAFA
Maija Parviainen, arkkitehti SAFA

Avustajat
Matti Pirinen, DI
Ron Aasholm, arkkit. yo
Carmen Lee, arkkit. yo
Arja Lehtimäki, arkkitehti
Callisté Mastrandreas, arkkitehti
Christopher Erdman, arkkitehti
Xudong Yan, arkkit. yo
Emma Koivuranta, arkkit. yo

Tekniset avustajat

Energia ja elinkaari
Erja Reinikainen, DI, Energia- ja elink.asiant.
Kristian Bäckström, DI, Energia- ja elink.asiantuntija
Victoria Grönlund, DI, Energia-asiantuntija

LVIAS
Jukka Jaatinen, LVI, Ins
Topi Volama, Sähkö, Ins (AA)
Risto Leimuvaara, RAU
/Granlund Consulting Oy

Rakenne
Juha Rantanen, DI (AA) / Ramboll Oy

Akustiikka
Pekka Taina, DI (FISE A) / Helimäki Akustikot Oy

 

Kunniamaininta PLAYGROUND
Ulargui y asociados arquitectos slp, Espanja

Tekijät
Jesús Ulargui Agurruza, arkkitehti

Avustajat
Javier Mosquera González, arkkitehti
Carlos Rubio Zugadi, arkkitehti

 

Kunniamaininta VIHREÄ ÄÄRETÖN

Tekijät
Guillaume Keidel, arkkitehti DE / HMONP
Ludovic Zacchi, arkkitehti DE / HMONP, Ranska

Avustajat
Henna Kemppainen, arkkitehti SAFA

Biosuodatuksen ja kasvien käytön periaatteet
Fany Labussière / Rue des Jardins, Eco conseption paysagère

Perspektiivikuvat
Opsin I Proteins for Architecture

 

Kunniamaininta Himmeli

Tekijät
Pia Sopanen, arkkitehti SAFA
Ilkka Svärd, arkkitehti

 

Kunniamaininta AURINGON LEIKKI
MADE arhitekti, Latvia

Tekijät
Miķelis Putrāms, arkkitehti
Linda Krūmiņa, arkkitehti
Liena Šiliņa, arkkitehti

Avustaja
Alīna Baumane

 

Kunniamaininta MÖRKÖ – BUGABOO
MUUAN Oy & Avarrus Oy

Tekijät
Muuan Oy:
Aleksi Rastas, arkit. yo
Tuulikki Tanska, arkkitehti SAFA
Olli Metso, arkkitehti SAFA
Tiina Antinoja, arkkitehti SAFA

Avarrus Oy:
Pauli Siponen, arkkitehti SAFA
Niilo Ikonen, arkkitehti SAFA
Gerrie Bekhuis, arkkitehti

Ulkopuoliset avustajat
Lauri Salo, arkit. yo
Panu Härmävaara, arkkitehti SAFA

 

SAFAn nimeämät kilpailutuomarit
Timo Jeskanen
Pentti Kareoja

 

Saapuneiden ehdotusten nimimerkit
Jätkäsaaren peruskoulu – Kilpailuohjelma
Busholmens grundskola – Tävlingsprogram

Jätkäsaaren peruskoulu – Arvostelupöytäkirja.pdf

 

NEMO (Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit)

NEMO (Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit)

NEMO (Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit)

Hae sivustolta:

X