Itä-Helsingin keskusta / Helsinki East Urban Centre

Sisäänjättö: 25.10.2019

Tulokset: 5.11.2020

Itä-Helsingin keskusta, 1. palkinto "Jalan jaloin" / Arkkitehtitoimisto Harris-Kjisik, VSU maisema-arkkitehdit Oy

Ensimmäinen vaihe / Stage one 17.6. – 25.10.2019
Toinen vaihe / Stage two 18.2. – 25.6.2020
Ehdotuksia / entries: 48 / 4

Helsingin kaupunki järjestää kansainvälisen ideakilpailun Itäkeskuksen keskeisten alueiden ja Puotilan metroaseman seudun suunnittelusta. Kilpailulla halutaan löytää innovatiivisia, innostavia ja ilmastonmuutoksen hillintää tukevia ehdotuksia jatkosuunnittelun pohjaksi. Kilpailu järjestetään kahdessa vaiheessa. Kilpailun tulos julkistetaan arviolta loka-marraskuussa 2020.

Toiseen vaiheeseen on valittu neljä ehdotusta: Helsinki East Village, Jalan jaloin, ITIS SITI ja Itä-Helsingin Glokaali keskusta. 

The City of Helsinki is organizing an open international competition regarding the central quarters of Itäkeskus and Puotila. The aim of the competition is to find innovative, inspiring and sustainable solutions for further planning and the eventual construction of the area. The aim of the competition is to provide new functions to the proximity of the public transportation hub and commercial services and turn the area from the present-day transit centre into a vibrant urban area – Helsinki East Urban Centre. The results of the competition will be published provisionally in October or November 2020.

Four competition entries have been chosen for the second phase: Helsinki East Village, Jalan jaloin, ITIS SITI and Itä-Helsingin Glokaali keskusta.

1. Palkinto Jalan jaloin
Arkkitehtitoimisto Harris – Kjisik Oy
VSU maisema-arkkitehdit Oy

Tekijät
Trevor Harris, prof. emeritus, arkkitehti SAFA RIBA
Iines Karkulahti, arkkitehti SAFA
Henna Kemppainen arkkitehti SAFA
Hennu Kjisik, prof. emeritus, TkT, arkkitehti SAFA
Taru Niskanen, FM, arkkitehti SAFA
Kathleen Dieme, Tekniikan kandidaatti (arkkitehtuuri)

Muu tiimi:
Hannin Alnimri, BA (Arch.)
Can Özcan, arkkitehti
Lauri Kontiainen, ins., Tekniikan kandidaatti (arkkitehtuuri)
Charlotte Nyholm, arkkitehti SAFA
Aino Raatikka, arkkitehti SAFA
Janne Kivelä, arkkitehti SAFA

VSU maisema-arkkitehdit Oy: 
Outi Palosaari, Maisema-arkkitehti MARK
Terhikki Vaarala, Maisema-arkkitehti MARK
Elina Lindholm, Maisema-arkkitehti MARK
Laura Virtanen, Maisema-arkkitehti

WSP liikenne:
Esa Karvonen, DI
Jouni Ikäheimo, ins.
Aleksi Kankaanpää, ins.

Asiantuntijat:
Humphrey Kalanje, arkkitehti  (monikulttuurinen Helsinki)
Matti Kuittinen, TkT, arkkitehti  (hiilineutraali Helsinki)
Henri Horn, DI (hiilineutraali Helsinki)
Saara Suojoki FM (kulttuurin ja vapaa-ajan Helsinki)

Visualisointi:
Play-Time

1. vaiheessa mukana lisäksi:
Kelly Corcoran, arkkitehti
Elina Jaara, arkkitehti SAFA
Catarina Ketonen, arkkitehti SAFA

2. palkinto Itis siti
Arkkitehtitoimisto K2S
Playa arkkitehdit
Nomaji Oy
Ramboll Finland Oy

Tekijät:
Arkkitehtitoimisto K2S:
Kimmo Lintula, Arkkitehti SAFA, professori
Niko Sirola, Arkkitehti SAFA, professori
Mikko Summanen, Arkkitehti SAFA, professori
Playa arkkitehdit:
Veikko Ojanlatva, Arkkitehti SAFA
Tuukka Vuori, Arkkitehti SAFA, Playa arkkitehdit
Johanna Ojanlatva, Arkkitehti SAFA, Playa arkkitehdit

Arkkitehtisuunnittelun avustajat:
Arkkitehtitoimisto K2S:
Sasu Marila, Arkkitehti SAFA
Petri Ullakko, Arkkitehti SAFA
Matti Wäre, Arkkitehti SAFA
Iiro Virta, Arkkitehti yo
Anna Suominen, Arkkitehti yo
Playa arkkitehdit:
Aino Hakulinen, Arkkitehti SAFA,
Sanna Tegel, Arkkitehti SAFA
Jens Regårdh, Arkkitehti yo

Kaupunkisuunnittelun asiantuntija
Yrjö Rossi, Arkkitehti SAFA, Ramboll Finland Oy

Maisemasuunnittelun ja kestävän kehityksen koordinointi
Elina Kalliala, maisema-arkkitehti MARK

Maisemasuunnittelu
Nomaji Oy:
Mari Ariluoma, maisema-arkkitehti MARK
Laura Tuorila, tilasuunnittelija TaM
Anni Järvitalo, maisema-arkkitehti MARK
Varpu Mikola, maisema-arkkitehti MARK, Nomaji Oy
Riikka Nousiainen, maisema-arkkitehti MARK, Nomaji Oy
Ramboll Finland Oy:
Aino-Kaisa Nuotio, maisema-arkkitehti MARK
Tuulikki Peltomäki, maisema-arkkitehti MARK
Olga Juurinen, maisema-arkkitehti yo

Liikenne- ja muun erikoisuunnittelun koordinointi
Tommi Eskelinen, Ins AMK, Ramboll Finland Oy

Liikennesuunnittelun asiantuntijat
Ramboll Finland Oy:
Petri Saarelainen, Ins YAMK
Topi Jormalainen, Ins AMK
Sami Iikkanen, DI

Tunnelitekniikan asiantuntija:
Matti Venelampi, DI, Ramboll Finland Oy

Tunnelin liikenneturvallisuuden asiantuntija
Tuuli Salonen, DI, Ramboll Finland Oy

Rakenneteknisen suunnittelun asiantuntijat
Tapio Aho, DI, Ramboll Finland Oy

Kunnallistekniikan asiantuntija
Tapio Karvonen, DI, Ramboll Finland Oy

Melun ja ilmanlaadun asiantuntija
Jari Hosiokangas, DI, Ramboll Finland Oy

Energiasuunnittelun koordinointi
Mika Kovanen, Ins AMK, Ramboll Finland Oy

Energiasuunnittelun asiantuntijat
Jukka Kopra, Ramboll Finland Oy
Santeri Siren, Ramboll Finland Oy

Kaupunkitaidekonsepti
Jason Bruges, Jason Bruges Studio, London

Toteutettavuuden arviointi ja toteuttajaryhmä
Juha Hetemäki, Suomen Asuntokehitys Oy
Markku Hietala, Suomen Asuntokehitys Oy
Jukka Leino, Suomen Asuntokehitys Oy
Arto Aalto, SATO Oyj
Antti Aarnio, SATO Oyj
Maarit Tuomainen, SATO Oyj
Markku Kulmala, Bonava Suomi Oy
Matti Kuronen, Bonava Suomi Oy
Pekka Vehniäinen, Bonava Suomi Oy
Pekka Kampman, Y-säätiö sr
Frans Ritala, Suure Oy
Saara Kemppainen, Suure Oy
Jaakko Taivalkoski, EKE-Rakennus Oy
Markus Heino, JM Suomi Oy
Markku Kemppainen, JM Suomi Oy
Elina Suonranta, JM Suomi Oy

lunastus Helsinki East Village
Arkkitehdit Davidsson Tarkela Oy
Trium Arkkitehdit Oy
Sitowise
Sweco

Tekijät
Aki Davidsson, Jaana Tarkela ja Niklas Mahlberg, ADT
Ilkka-Antti Hyvärinen, Trium Arkkitehdit Oy

Tiimi

Elina Aho-Kemppainen, Trium Arkkitehdit Oy
Karen Branick, ADT
Juha Kivistö, Trium Arkkitehdit Oy
Satu Niemi, Trium Arkkitehdit Oy
Mattias Nyman, ADT
Krista Tammela, Trium Arkkitehdit Oy

Maisemasuunnittelu
Sitowise:
Suvi Saastamoinen
Aino Karilas
avustaja Laura Turunen

Rakennesuunnittelu: Juha Valjus, Sweco
Energiasuunnittelu: Nina Laasonen, Sweco
Liikennesuunnittelu: Mikko Suhonen, Mikko Raninen, Sweco
avustaja Saara Pölkki, Sweco

Kaupallinen suunnittelu: Joona Reunanen, GEM Property

Illustraatiot: Lorenzo Servi, Lumart

 

lunastus Itä-Helsingin Glokaali Keskusta
Schauman & Nordgren Architects Oy
MASU Planning Oy
Sitowise Oy 

Schauman & Nordgren Architects:
Ted Schauman, arkkitehti
Jonas Nordgren, arkkitehti
Lasse Kristensen, arkkitehti
Kristian Kontula, arkkitehti
Emanuele Biscaro, arkkitehti
Paulina Schroeder, arkkitehti yo.
Ria Aasholm, , arkkitehti yo.
Ania Dacewicz, arkkitehti yo.
Tymon Wolender, arkkitehti yo.

MASU Planning Oy:
Malin Blomqvist, maisema-arkkitehti
Sune Oslev, maisema-arkkitehti
Elina Kataja, maisema-arkkitehti
Anna Kintsurashvili, arkkitehti
Àngels Garcia Andreu, arkkitehti, maisema-arkkitehti

Sitowise Oy:
Seppo Karppinen
Noora Lahtela

Kunniamaininta Idän Eden
Huttunen-Lipasti arkkitehdit
K+J arkkitehdit
Mareld landskapsarkitekter
Ramboll 

Tekijät:
Mikael Saurén, arkkitehti
Aku Jokinen, arkkitehti
Mikko Raatikainen, arkkitehti
Uula Kohonen, arkkitehti SAFA
Risto Huttunen, arkkitehti SAFA
Santeri Lipasti, arkkitehti SAFA
Kaisa Hyyti, arkkitehti
Jarkko Könönen, arkkitehti
Charlotte Sellbrandt, maisema-arkkitehti LAR/MSA
Oskar Ivarsson, maisema-arkkitehti LAR/MSA
Svante Soldemo, maisema-arkkitehti LAR/MSA
Lisa Erséus, maisema-arkkitehti MSA
Ian Sacs, P.E. liikennesuunnitteluinsinööri

Kunniamaininta Brygga
JKMM Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Juha Mäki-Jyllilä
Asmo Jaaksi
Samu Miettinen
Teemu Kurkela
Alli Bur
Kristian Forsberg
Joonas Väkiparta, arkkitehteja SAFA

Avustajat:
Samuli Summanen
Marcus Kujala, arkkitehteja SAFA

Kunniamaininta Semita
WSP Finland Oy 

Tekijät:
Matti Tapaninen, arkkitehti
Tuomas Vuorinen, arkkitehti
Tuija Pakkanen, kaupunkimaantieteilijä
Reko Laurilehto, arkkitehtuurin kandidaatti
Babak Firoozi-Fooladi, arkkitehtiylioppilas

 

SAFA-tuomarit / SAFA judges: Miia-Liina Tommila, Panu Lehtovuori

Itä-Helsingin keskusta -kilpailuohjelma / Competition Programme

Itä-Helsingin keskusta / Helsinki East Urban Centre – Arvostelupöytäkirja / Jury report

Hae sivustolta:

X