HUS: Traumakeskus-Syöpäkeskus

Sisäänjättö: 1.1.2015

HUS: Traumakeskus-Syöpäkeskus, 1. Palkinto: Syke, AW2-Arkkitehdit Oy, BRUNET SAUNIER ARCHITECTURE S.A., Arkkitehtuuritoimisto B&M Oy, Arkkitehtitoimisto HARRIS - KJISIK Oy

Helsingin ja uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS järjesti kutsukilpailun Meilahden sairaalan uudisrakennuksesta, Traumakeskus-Syöpäkeskuksesta.

Uuden sairaalarakennuksen on tarkoitus korvata nykyisessä Töölön sairaalassa olevat toiminnot ja osan nykyisen Syöpätautien klinikan toiminnasta. Uusi keskus liitetään toiminnoiltaan ja tiloiltaan nykyiseen Meilahden Torni- ja Kolmiosairaaloihin.

1. palkinto Syke

Työyhteenliittymä Integrated
AW2-Arkkitehdit Oy
BRUNET SAUNIER ARCHITECTURE S.A.
Arkkitehtuuritoimisto B&M Oy
Arkkitehtitoimisto HARRIS – KJISIK Oy

Työryhmä
Matti Anttila
Antti Autio
Jerome Brunet
Daniel Bruun
Karl Fitzpatrick
Trevor Harris
Jenni Hölttä
Hennu Kjisik
Hannu Louna
Kyösti Meinilä
Jussi Murole
Paul Thynell
Gerold Zimmerli

Avustajat
Tony Fitzpatrick
Joonas Mikkonen
Sara Pietilä
Mounia Saah
Teemu Seppänen

Asiantuntijat
Antti Alho (NHG)
Anssi Hakarinne (Granlund Oy)
Marja-Liisa Hynynen (SITO Oy)
Martti Kekomäki (NHG)
Benjam Lytz (Granlund Oy

 

Muut ehdotukset

SISKO

Työyhteenliittymä LPSV
Verstas Arkkitehdit Oy
Arkkitehtitoimisto Tuomo Siitonen Oy
Arkkitehtitoimisto Lukkaroinen Oy
Arkkitehtitoimisto Paatela & Co Oy

Tekijät
Ilkka Salminen
Riina Palva
Jussi Palva
Väinö Nikkilä
Tuomo Siitonen
Pekka Lukkaroinen
Mikael Paatela

Työryhmä
Milla Parkkali
Sami Logren
Katriina Teräsvuori
Merja Ikonen

Avustajat
Aapo Airas
Anna Björn
Jukka Kangasniemi
Saara Kantele
Pyry Kantonen
Oksana Lebedeva
Arto Ollila
Tea Tiilikainen
Esko Valkama

Asiantuntijat
Sauli Karvonen (SKA research)
Petri Niemi (EP Logistics Oy)
Heikki Korvenranta
Hilkka Tervaskari (AsterPlan)
Richard Mazuch (IBI GROUP)
Justin Harris Mazuch (IBI GROUP)
Seppo Karppinen (Sito Oy)
Tapio Aho (Ramboll Oy)
Aila Puusaari (Granlund Oy)
Benjamin Lytz (Granlund Oy)
Tommi Heinonen (VSU, Arkkitehtuuri ja -viheraluesuunnittelu Oy)

 

PISARA JA PURJE
Gina Barcelona Architects Ltd ja Arkkitehtitoimisto K2S Oy

Tekijät
Albert de Pineda
Esteban Bonell
Josemaria Gil
Kimmo Lintula
Niko Sirola
Mikko Summanen

Pääavustaja
Elina Tenho

Avustajat
Tuuli Kanerva
Tetsujiro Kyuma
Petri Ullakko
Matti Wäre
Tommi Terastö
Tommi Mauno
Nuria Sabate
Paula Pestana
Genis Fernandez
Matthieu Buguet
David Perez
Laura Bonell
Antonio Mota
Jean Craiu

 

TAITE
Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy(rakennussuunnittelulliset ratkaisut)
Stantec Ltd (sairaalasuunnittelulliset ratkaisut)

Tekijät
Ilmari Lahdelma
Petri Saarelainen
Katri Rönkö
Jukka Savolainen
Taavi Henttonen
Maritta Kukkonen
Erika Siikaoja
Hanne Savolainen
Ileana Alexandratos
Annie Coull
Ezge Er Demirel
Faizal Patel
Francesca Simoni
Jonathan Wilson
Catherine Zeliotis

Asiantuntijat
Riku Aantaa
Aila Puusaari (Granlund Oy)
Benjam Lytz (Granlund Oy)
Tero Aaltonen (Sweco rakennetekniikka)
Samuli Heikkilä (L2 paloturvallisuus Oy
Jonathan Wilson
Catherine Zeliotis

 

ADSPECTUS
Sarc Oy ja Arkkitehtiryhmä Reino Koivula Oy

Tekijät
Antti-Matti Siikala
Sarlotta Narjus
Riku Huopaniemi
Niklas Lagerbohm
Jarmo Roiko-Jokela
Tiina Torna-Sandblom
Tommi Sassi
Anna Kontuniemi
Jutta Vuorinen
Susanna Kalkkinen
Mikko Sinervo
Joseph Mulcahy

Asiantuntijat
Victor de Leeuw (EGM Architecten bv)
Gerald de Jong (EGM Architecten bv)
Tapio Aho (Ramboll)
Mika Reinikainen (Granlund)
Mikko Vuorinen (SITO)
Lorenzo Servi (LUMART)

 

Kilpailijoiden valitsema palkintolautakunnan jäsen
Hannu Huttunen

 

HUS: Traumakeskus-Syöpäkeskus – Kilpailuohjelma

HUS: Traumakeskus-Syöpäkeskus – Arvostelupöytäkirja

 

 

 

Voittajatyö SYKE, työyhteenliittymä Integrated

Hae sivustolta:

X