Venetsian arkkitehtuuribiennaali: Huussi – Imagining the future history of sanitation

20 toukokuun, 2023 - 26 marraskuun, 2023
00:00 - 00:00

18. arkkitehtuuribiennaali järjestetään 20.5.–26.11.2023. Biennaalin kuraattori Lesley Lokko on valinnut päänäyttelyn teemaksi ”The Laboratory of the Future”.

Suomen paviljongissa nähdään The Dry Collectiven näyttely Huussi – Imagining the future history of sanitation, joka uudelleenarvioi saniteettijärjestelmäämme aikana, jolloin juomaveden ja ruuantuotannon riittävyys on maailmanlaajuinen ongelma, ja kyseenalaistaa itsestään selvänä pitämämme saniteettiratkaisun, vesi-wc:n.

Näyttelyn kuraattori on arkkitehti ja taiteilija Arja Renell (FI) ja The Dry Collective -työryhmään kuuluvat hänen lisäkseen arkkitehdit Eero Renell (FI), Barbara Motta (IT), Emmi Keskisarja (FI) ja Janne Teräsvirta (FI) sekä graafinen suunnittelija Antero Jokinen (FI).

Lue lisää.

Kesäkuu, 2023

Kategoria

Hae sivustolta: