Uusi Kansallinen – Kansallismuseon lisärakennus

Sisäänjättö: 4.4.2019

Uusi Kansallinen, voittajaehdotus Atlas, JKMM Arkkitehdit Oy

Ensimmäinen vaihe: 10.1.–4.4.2019
Toinen vaihe: 12.6.–18.10.2019
Ehdotuksia 179 / 5

Museovirasto, Suomen Kansallismuseo ja Senaatti-kiinteistöt järjestävät yleisen kaksivaiheisen arkkitehtuurikilpailun Kansallismuseon lisärakennuksen suunnittelusta. Lisärakennus rakennetaan Eliel Saarisen, Herman Geselliuksen ja Armas Lindgrenin suunnitteleman, historiallisesti arvokkaan päärakennuksen yhteyteen.

Toiseen vaiheeseen valittiin ehdotukset: Asuuri, Atlas, Haapio, Kolme Pihaa ja Lähde.

1. palkinto Atlas
JKMM Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Samuli Miettinen, Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Juha Mäki-Jyllilä, arkkitehteja SAFA

Avustajat:
Samuli Summanen, Marcus Kujala, Marko Pulli, Svenja Lindner

Maisema-arkkitehtisuunnittelu:
Loci Maisema-arkkitehdit MARK: Pia Kuusiniemi, Jussi Virta, maisema-arkkitehteja MARK

Asiantuntijat:
Ramboll Finland Oy:
Ilkka Mikkola, rakennesuunnittelu
Teppo Tulokas, Ilari Ranta-aho, LVIAJ-suunnittelu
Erkki Hakanen, sähkösuunnittelu
Petri Ihalainen, GEO-suunnittelu

jaettu 3. palkinto Asuuri
Bruno Fioretti Marques

Tekijät:
Professorit Piero Bruno, Donatella Fioretti, José Gutierrez Marquez

Avustajat:
Tobias Rabold, Julius Schmidt-Barbo, Ondrej Vanek, Kay Fischer, Goncalo Leite, Gabriele Gagliardi, Olin Petzold

Pääsuunnittelu:
Lindroos Architects Oy: Markus Lindroos, Osma Lindroos, arkkitehteja SAFA

Asiantuntijat:
Studio Sörensen Landschaftsarchitektur: Christiane Sörensen, maisema-arkkitehtuuri
L2 Paloturvallisuus Oy: Juha-Pekka Laaksonen, palotekninen suunnittelu
Kardorff ingenieure: Gabriele von Kardorff
Granlund consulting oy: Tiina Pekonen, RTS-ympäristöluokitus
Transsolar Energietechnik GmbH: Mathias Schuler, LVIAJ, energia ja kestävä kehitys
Ponnie Images: Philipp Heuken, visualisointi
Schnetzer Puskas Ingenleure: Kevin M. Rahner

jaettu 3. palkinto Haapio
Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy

Tekijä:
Rainer Mahlamäki, professori, arkkitehti SAFA

Pääavustajat:
Taavi Henttonen, Antti Canth, arkkitehtiylioppilaita

Työryhmä:
Pedro García Alcázar, Tarmo Juhola, Mykolas Malskis, Ilkka Syrjäkari, arkkitehteja; Katri Rönkä, Jukka Savolainen, arkkitehteja SAFA

Historian asiantuntija:
Markus Lähteenmäki, taidehistorioitsija

Tekniset asiantuntijat:
Ramboll Finland:
Tapio Aho, rakennesuunnittelu
Marko Hämäläinen, palotekninen suunnittelu
Reijo Lehtimäki, sähkösuunnittelu
Aino-Kaisa Nuotio, maisema-arkkitehtuuri
Juha Åberg, LVIA-suunnittelu

Visualisointi:
Brick Visual

jaettu 3. palkinto Lähde
Laidun-design Oy
LPR-arkkitehdit OY

Tekijät:
Laidun Oy: Marko Kivistö, Iiro Kivistö
LPR-arkkitehdit Oy: Aleksi Myyryläinen, Pauno Narjus

Asiantuntijat:
Pontek Oy: Johan Rosqvist, rakennesuunnittelu
Maaskola Oy: Pekka Judin, Erkki Immonen, LVI-suunnittelu
Maisema-arkkitehdit Byman & Ruokonen Oy: Ria Ruokonen, maisemasuunnittelu
Pöyry Finland Oy: Mika Kivistö, Iikka Kärki, geosuunnittelu
Lasifakta Oy: Tahvo Sutela, rakennuslasi-alan konsultointi

jaettu 3. palkinto Kolme pihaa
PES-Arkkitehdit Oy

Tekijät:
PES-Arkkitehdit Oy: Pekka Salminen, professori, arkkitehti SAFA
PES-Architects Consulting (Shanghai) Co. LTD: Jyri Eskola, arkkitehti SAFA; Jaewoo Chon, arkkitehti

Avustajat:
PES-Arkkitehdit Oy: Arttu Suomalainen, arkkitehti SAFA
PES-Architects Consulting (Shanghai) Co. LTD: Inaki Zuazo, Jianqiang Lin, Richard Leung, arkkitehteja

Asiantuntijat:
Ramboll Finland: Tapio Aho, rakennesuunnittelu
Granlund: Jukka Tyni, LVI-suunnittelu
A-insinöörit: Ilona Häkkinen, geosuunnittelu
MASU-Planning: Malin Blomqvist, maisemasuunnittelu¨
Suurkeittiö Insinööritoimisto Rita Pulli: Rita Pulli, keittiösuunnittelu
Buro Happold Engineering London: Matthew Smith, vaativan museorakennuksen tekninen konsultointi

Lunastus BGD171727
Robert Gutowski Architects Ltd.

Tekijät:
Robert Gutowski, Hunor László Kovács

Avustajat:
Béla Àkos Szokalay, Gáspár Bollók, Joanna Gutowski, Zsombor Balogh, Barnabás Dely-Steindl

Lunastus Kätketty
BAKPAK architects S.L.P.
DAGOpen OÜ

Tekijät:
BAKPAK Architects S.L.P.: Jose De la Peña Gómez Millán, Jose A Pavón Gonzales
DAGOpen OÜ: Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Anne Vingisar

Kunniamaininta Hypogeum

Tekijät:
Riccardo Renzi, Elena Ceccarelli

Avustajat:
Gabriele Marinári, Novella Lecci, Jovana Markovic

Kunniamaininta Syli
Arkkitehdit Tommila Oy

Tekijät:
Miia-Liina Tommila, Diana Rimniceanu, Yrjänä Vuojala

Avustajat:
Katariina Vuorio, Laura Pasanen, Hanna-Maria Viitanen, Stiina Ruusuvuori

Kunniamaininta Pop Up

Tekijät:
Ricardo Cruz Recalde, Isabel Sánchez del Campo

Kunniamaininta Rapola
Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy

Työryhmä:
Rainer Mahlamäki, professori, arkkitehti SAFA; Jalo Sippola, arkkitehti SAFA; Ilkka Syrjäkari, arkkitehti ARB; Ewa Mierzwa, Piotr Panczyk, Mykolas Malskis, arkkitehteja

Kunniamaininta Alice Peilintakamaassa
SMAR Architecture Studio

Tekijät:
Fernando Jerez, tohtori, arkkitehti; Belen Pérez de Juan, arkkitehti

Avustajat:
Bradley Millis, Sung Hwan Ahn

SAFA-tuomarit
Jaana Tarkela
Jyrki Tasa

Kilpailusivut

Uusi Kansallinen – kilpailuohjelma

Uusi Kansallinen – arvostelupöytäkirja

Hae sivustolta:

X