Turun Linnanniemen kansainvälinen ideakilpailu / Open International Competition for Linnanniemi Area

Sisäänjättö: 28.5.2020

Tulokset: 29.10.2020

Turun Linnanniemi, 1. palkinto: Kolme palaa / After Party & Sitowise

9.1.–28.5.2020
127 ehdotusta

Turun kaupunki järjesti kansainvälisen ideakilpailun Linnanniemen alueen kehittämisestä. Kilpailu on ideakilpailu, jonka tarkoitus on kannustaa kilpailijoita innovatiivisuuteen, mutta kuitenkin suunnitelmien toteutettavuuteen. Kilpailutöitä käytetään tulevaisuudessa alueen kehittämistyön tukena.

The City of Turku organised an international idea competition between the 9th of January and the 21st of April 2020. The competition was for the area comprising Turku Castle, its surroundings and the western bank of the mouth of the Aura River in order to find a comprehensive overall idea as well as versatile development options for this historically and culturally important area.

1. palkinto Kolme palaa
After Party
Sitowise Oy

Tekijät:
After Party:
Giedrius Mamavicius
Gabriele Ubareviciute
Santtu Hyvärinen
Sitowise Oy:
Esa Hartman
Matias Härme

2. palkinto H2Å
Arkkitehdit Anttila & Rusanen Oy

Tekijät:
Mikko Rusanen
Jesse Anttila,
Noora Lahdenperä
Marius Savickas,
Salvador Gazga
Tommi Junnola

3. palkinto Kolme

Tekijät:
Liisa Heinonen, arkkitehti SAFA
Henri Jessen-Juhler, arkkitehti

Lunastus The Urban Archipelago
STED by og landskab
Atelier Lorentzen Langkilde

Tekijät:
STED by og landskab:
Rosa Siri Lund
Sofie Yde
Anne Sofie Lok
Søren Lahn
Sophie Louise Andrews
Cæcilie Skovmand
Atelier Lorentzen Langkilde:
Kristian Langkilde
Kasper Lorentzen,
Mads Frølund Poulsen
Michael Anyanwu

Lunastus Tides
Studio A/H

Tekijät:
Inka Norros
Sini Coker
Hannele Cederström
Kirsti Paloheimo

Kunniamaininta Visionnaire

Tekijä:
Petri Laaksonen

Kunniamaininta Kohtaamisia

Tekijät:
Andrei Periainen
Juha Riihelä

Kunniamaininta Down by the River
L Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Teemu Immonen
Francesco Allaix,
Selma Gabrallah
Kristin Ekkerhauger

Visualisoinnit:
Ola design Oy:
Julio Orduña Sanches
Matias Celayes

Avustavat konsultit:
Maisema-arkkitehtuuri: Outi Palosaari,VSU Maisema-arkkitehdit Oy
Kiertotalous: Tuuli Kassi, Ethica Oy
Liikennesuunnittelu: Esa Karvonen, WSP Finland Oy

Kunniamaininta Soulmate
Tieno Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Janne Leino
Edgars Racins

Kunniamaininta Uomat

Tekijät:
Niklas Turunen, arkkitehti
Tommi Junnola, arkkitehti yo
Eveliina Kunnaton, maisema-arkkitehti yo

SAFA-tuomarit
Elina Ahdeoja
Staffan Lodenius

MARK-tuomari
Jouni Heinänen

 

turku.fi/linnanniemi (Suomeksi)

Competition website (in English)

Turun Linnanniemi – Kilpailuohjelma / Competition programme

Turun Linnanniemi – Arvostelupöytäkirja / Evaluation Minutes

Hae sivustolta:

X