Hakaniemenranta

Sisäänjättö: 26.1.2018

Tulokset: 4.5.2018

68 hyväksyttyä ehdotusta

Helsingin kaupunki järjesti monialaisen ideakilpailun Siltavuorensalmen ja Hakaniemenrannan alueen julkisista tiloista ja uudiskortteleista. Kilpailu järjestettiin yhteistyössä SAFAn ja Maisema-arkkitehtiliitto MARK:n kanssa.


Kilpailutulokset

1. PALKINTO ”CINQUE PALAZZI”
Arkkitehtitoimisto Harris – Kjisik Oy
VSU maisema-arkkitehdit Oy

Tekijät
Arkkitehtitoimisto Harris – Kjisik Oy
Trevor Harris, professori emeritus, arkkitehti SAFA
Hennu Kjisik, professori emeritus, TkT, arkkitehti SAFA
VSU maisema-arkkitehdit Oy
Outi Palosaari, maisema-arkkitehti MARK, arkkitehti SAFA

Työryhmä
Iris Andersson, arkkitehti
Maxime Jacot, tekn. kand.
Iines Karkulahti, tekn. kand.
Catarina Ketonen, tekn. kand.
Lauri Klemola, arkkitehtiyo
Annamari Löfgren, arkkitehti SAFA
Aino Raatikka, arkkitehti SAFA
Sofia de Vocht, arkkitehti
Can Özcan, arkkitehti

2. PALKINTO “CITADEL”
Arkkitehtitoimisto OPUS Oy

Tekijät
Paul Thynell, Arkkitehtitoimisto OPUS Oy, arkkitehti SAFA
Veera Tolvanen, maisema-arkkitehti MARK
Tuomas Martinsaari, Arkkitehtitoimisto OPUS Oy, arkkitehti
Matias Kotilainen, Arkkitehtitoimisto OPUS Oy, arkkitehtiyo
Benjamin Schulman, arkkitehtiyo
Matti Wäre, arkkitehtiyo

3. PALKINTO “Samaa kansaa”
Arkkitehtitoimisto NOAN

Tekijät
Janne Ekman
Lassi Viitanen
Teemu Paasiaho
Ville Reima

Avustajat
Caspar Åkerblom
Lassi Luotonen
Henri Käpynen
Mika Mathlin
Tiina Perälä, Maisema-arkkitehtitoimisto Näkymä

Liikennesuunnittelu
Lauri Vesanen, Riku Jalkanen, Ramboll Finland

LUNASTUS ”Päädyt”

Tekijät
Liisa Heinonen, tekn. kand (arkkitehtiyo)
Henri Jessen-Juhler, tekn. kand (arkkitehtiyo)
Annaleena Puska, tekn. kand (maisema-arkkitehtiyo)

LUNASTUS ”SKÖNE”
Arkkitehtuuritoimisto B&M Oy
MASU Planning

Tekijät
Arkkitehtuuritoimisto B&M Oy
Jussi Murole, arkkitehti SAFA
Tuomo Kallio, arkkitehti SAFA
Oskari Parkkinen, arkkitehtiyo
Daniel Bumeo Lyra De Lemos, arkkitehti
Antti Keskinen, arkkitehti SAFA
Nikolai Rautio, arkkitehtiyo
J-P Lehtinen, arkkitehti SAFA
Tiina Päivilä-Kari, arkkitehti SAFA
Blake Naumann, arkkitehti
MASU Planning
Malin Blomqvist, maisema-arkkitehti MARK MDL
Sune Oslev, maisema-arkkitehti MAA
Linda Guldbæk Nielsen, maisema-arkkitehti MAA
Inka Norros, maisema-arkkitehti MARK
Franka Oroza, arkkitehti MSc
Jakke Mäki-Hollanti, maisema-arkkitehtiyo
Kaisla Rahkola, maisema-arkkitehtiyo

Liikennesuunnittelu
Jouni Ikäheimo, Trafix Oy

KUNNIAMAININTA “Helsinki-Kanava ja Neljä Hallia”
Lundén Architecture Company

Tekijät
Eero Lundén, arkkitehti SAFA
Maija Parviainen, arkkitehti SAFA
Hannele Cederström, arkkitehti SAFA
Carmen Lee, arkkitehti

Avustajat
Ron Aasholm, arkkitehti
Johanna Edelmann, arkkitehtiyo
Ruben Tomas Verde, arkkitehti
Toimintojen konseptointi
Jussi Nurmio, N2

Maisema-asiantuntija
Tuulikki Peltomäki, maisema-arkkitehti MARK

Liikenneasiantuntijat
Jouni Lehtomaa, Suunnittelu Lehtomaa
Terhi Leino, Suunnittelu Lehtomaa

KUNNIAMAININTA “KUINKA ELÄÄ YHDESSÄ”

Tekijät
Nene Tsuboi
Leonard Ma
Tuomas Toivonen
Heikki Torkkeli

Asiantuntija
Taina Suonio, hortonomi


SAFA-tuomari
Vilhelm Helander

MARK-tuomari
Emilia Weckman

Arvostelupöytäkirja

Hae sivustolta:

X