Laajasalon varikon ja asumisen hybridikortteli

27.9.2017 – 22.1.2018

Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos (HKL) ja Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala (Kaupunkiympäristö) järjestivät kutsukilpailun, jossa suunniteltiinn Laajasaloon Reposalmentien varteen merelliselle alueelle asuinrakennuksia, palvelutiloja ja raitiovaunuvarikkoa.


Voittaja
”Scapes”
Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy

Tekijät

Selina Anttinen
Vesa Oiva
Työryhmä:
AOA:Sanna Meriläinen, Tuula Jeker, Jemina Valli, Tomi Itäniemi, Kaisa Lintula, Anna Grönlund, Samuli Summanen, Sara Siivonen, Maria Laisi, Outi Bacher, Annamari Vesamo
Maisema-arkkitehtuuri: Eeva Byman, Minna Maija Sillanpää
Rakenteet: Antti Vilen
Paloasiat: Esko Mikkola
Talotekniikka: Tapani Lehtinen
Akustiikka ja melu: Matti Huhtamies
Liikenne: Juho Kero, Jouni Ikäheimo, Esa Karvonen


MUUT EHDOTUKSET

”Jatulintarhat”
PES-Arkkitehdit Oy

Työryhmä:

PES Arkkitehdit Oy:
Tuomas Silvennoinen, arkkitehti SAFA, pääsuunnittelija
Sami Lauritsalo, arkkitehti
Eleanna Breza, arkkitehti SAFA, ARB
Martin Genet, arkkitehti
Emanuel Lopes, arkkitehti
Valtteri Pernaa, arkkit.yo
Oskari Suomalainen, arkkit.yo
Visualisoinnit: ART/Shanghai
Liikennesuunnittelu: Sito Oy: Mikko Vuorinen, Antti Sipiläinen, Tiina Tuomola
Rakennesuunnittelu: Sweco Rakennetekniikka Oy, Juha Valjus
Maisemasuunnittelu: Ramboll Oy, Elina Kalliala
Talotekninen asiantuntija: Granlund Oy, Jukka Tyni
Palotekninen asiantuntija: L2 Palotekniikka, Juha-Pekka Laaksonen
Akustinen asiantuntija: Akukon Oy, Henrik Möller

”Laajasalon Saaristokylä”
COBE ApS
Schauman&Nordgren Architects Oy

Työryhmä:
Dan Stubbergaard (COBE)
Eik Bjerregaard (COBE)
Thomas Hobbs (COBE)
Ania Pieranska (COBE)
Rasmus Lassen (COBE)
Elene Jikia (COBE)
Jonas Nordgren (SNA)
Ted Schauman (SNA)
Kristian Kontula (SNA)
Ella Kaira (SNA)
David Monteiro (SNA)
Ayoub Chkairi (SNA)
Justyna Krokowska (SNA)
Ulrik Montnemery (SNA)
Lauri Vesanen (Ramboll)
Hans Wilkman (Ramboll)

”Venus”
Verstas Arkkitehdit Oy

Tekijät:
Väinö Nikkilä, arkkitehti SAFA
Jussi Palva, arkkitehti SAFA
Riina Palva, arkkitehti SAFA, pääsuunnittelija
Ilkka Salminen, arkkitehti SAFA
Työryhmä:
Ilkka Törmä, arkkitehti SAFA, MRes
Otto Autio, tekniikan kandidaatti
Jukka Kangasniemi, tekniikan kandidaatti
Maisemasuunnittelu: Masu Planning Oy
Malin Blomqvist, maisema-arkkitehti MDL MARK
Inka Norros, maisema-arkkitehti MARK
Avustajat:
Jakke Mäki-Hollanti, maisema-arkkit.yo
Franka Oroza, arkkitehti
Liikennesuunnittelu: Sitowise Oy
Seppo Karppinen, DI
Kati Vaaja, DI
Patrick Jensen, ratasuunnittelu
Anne Kangasaho, melu- ja tärinäsuunnittelu
Rakennesuunnittelu: Ramboll Oy
Tapio Aho, DI, rakennesuunnittelu
Seppo Jussila, DI, rakennesuunnittelu
Jyri Outinen, TT, palotekninen suunnittelu

SAFA-tuomari
Teemu Kurkela
Kuvat
  • Voittajaehdotus Scapes, Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy
Kilpailun tila
Ratkenneet
Ajankohdat
Alkaa: 27.9.2017
Sulkeutuu: 22.1.2018
Ratkaistaan: 20.3.2018
Tulokset julkaistaan: 20.3.2018